chirurgia naczyniowa

Chirurgia naczyniowa

Specjalista chirurgii naczyniowej zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób naczyń: tętnic i żył, których wczesne wykrycie pozwala zapobiec wielu poważnym powikłaniom. Wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej może uratować życie, ocena przepływów naczyniowych i wykrycie zmian miażdżycowych w tętnicach dogłowowych może zapobiec udarowi mózgu. Żylaki kończyn dolnych, owrzodzenia kończyn dolnych oraz zespół stopy cukrzycowej to również obszar zainteresowania chirurgii naczyniowej.

Za pomocą nowoczesnego aparatu USG z funkcją kolorowego dopplera nasz lekarz specjalista zbada przepływy naczyniowe w tętnicach dogłowowych, kończyn górnych i dolnych, aorcie i innych tętnicach, zakwalifikuje do zabiegów chirurgicznych.

Zapraszamy wszystkich Państwa zwłaszcza tych, którzy zaobserwują u siebie obrzęki kończyn dolnych, odczuwają ciężkość kończyn dolnych, obserwują na nich poszerzone naczynia żylne do badań w kierunku choroby żylakowej i kwalifikacji do leczenia operacyjnego.

Zawroty głowy, szumy uszne, utraty przytomności, omdlenia to również powody, dla których wskazana byłaby konsultacja chirurga naczyniowego.

PRZEWLEKŁA NIEWYDOLNOŚĆ ŻYLNA KOŃCZYN DOLNYCH.

Żylaki i przewlekła niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żył kończyn dolnych należy do grupy chorób związanych z zaburzeniem odpływu krwi z kończyn. U osób zdrowych, obecne w żyłach zastawki powodują, że krew przepływa jedynie w kierunku do serca, odprowadzając ją z kończyn. Niewydolność żył i zastawek żylnych sprawiają, że krew cofa się i prowadzi do powstawania nadciśnienia w układzie żylnym kończyn dolnych. Konsekwencją tych zmian są poszerzone, widoczne przez skórę żyły.

Zmiany obejmujące drobne żyły podskórne, o średnicy poniżej 1mm, nazywane są „pajączkami naczyniowymi”. Stanowią one głównie defekt kosmetyczny. Mogą one być jednak jednym z pierwszych objawów niewydolności żylnej, która w przyszłości rozwinie się w poważną chorobę żylną.

Duże, szerokie, poskręcane żyły, widoczne na udach lub/i podudziach nazywane są żylakami. Są one poważnym problemem zdrowotnym, któremu mogą towarzyszyć ból, obrzęk, uczucie ciężkości i pieczenia nóg. Opisywane dolegliwości i objawy są powodem, dla którego chorzy zgłaszają się do lekarza, szukając pomocy. Żylaki, jako podstawowy objaw niewydolności żylnej są wskazaniem do leczenia zabiegowego.

Nieleczone żylaki mogą doprowadzić do powikłań w postaci przewlekłych i trudnych w leczeniu owrzodzeń. Brunatne lub blade przebarwienia na podudziach są objawem zwiastującym możliwość powstania owrzodzenia. Jest to tzw. „ostatni dzwonek”, by zdecydować się na leczenie operacyjne.

Wskazania do operacji

Wskazaniem do leczenia operacyjnego żylaków kończyn dolnych jest niewydolność żylna potwierdzona badaniem ultrasonograficznym z obrazowaniem Dopplera. Badanie takie musi być wykonane u każdego pacjenta przed zabiegiem. Zabieg można wykonać klasyczną metodą chirurgiczną w warunkach szpitalnych lub metodami małoinwazyjnymi. Jedną z nich jest metoda ablacji termicznej. Polega ona na zamknięciu światła chorobowo zmienionej żyły bez jej chirurgicznego usuwania z tkanek kończyny dolnej. W naszej przychodni proponujemy wykonanie takiego zabiegu nowoczesnym aparatem VeinCLEAR.

Metoda ablacji termicznej

Metoda ablacji termicznej (RFITT) wykonywana aparatem VeinClear jest obecnie jedną z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych metod zamykania niewydolnych żył kończyn dolnych. Ideą tej metody jest małoinwazyjne, wewnątrznaczyniowe obkurczenie dużych pni żylnych prądem o częstotliwości fal radiowych. Brak przepływu w głównych naczyniach żylnych prowadzi do zamknięcia żylaków lub ich znacznego zmniejszenia. Czasami zabieg ten musi być uzupełniony o tzw. skleroterapię czyli ostrzyknięcie pozostałych po zabiegu żylaków preparatem zamykającym drobne żyły. Metodą RFITT/VeinClear można zamykać nawet duże żyły o średnicy do 20 mm. Metodę tę stosuje się również do zamykania dużych żył powierzchownych, leżących bezpośrednio pod skórą.

Przeciwwskazania do zabiegu

Nie można wykonywać zabiegu zamknięcia żylaków gdy występują następujące problemy zdrowotne:

Zabiegi wewnątrznaczyniowe żylaków kończyn dolnych

Wewnątrznaczyniowa ablacja żylaków metodą RFITT

Operacje wewnątrznaczyniowe żylaków ( RFITT) znajdują coraz więcej zwolenników. Dzięki zaangażowaniu nowoczesnych technologii (prąd przenoszony drogą radiowa, laser) rozległy zabieg usunięcia żyły odpiszczelowej sprowadzono do kilkunastominutowej procedury. Wewnątrznaczyniowa ablacja żylaków jest skuteczna, szybka i bezpieczna. Istotą leczenia żylaków, zarówno metodą klasyczną jak i wewnątrznaczyniową jest wyłączenie z krwioobiegu niewydolnej żyły odpiszczelowej. Dzięki metodzie wewnątrznaczyniowej bolesny zabieg chirurgicznego usunięcia żyły zastąpiono jej zamknięciem za pomocą termoablacyjnej sondy endowaskularnej (wewnątrznaczyniowej).

RadioFrequency Induced ThermoTherapy.
RFITT (wewnątrznaczyniowa ablacja żylaków z użyciem prądu przenoszonego drogą radiową)

RFITT jest nowoczesną i skuteczną metodą leczenia żylaków. Polega na zamykaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą aplikatora fal o częstotliwości radiowej. Wyzwolona za jego pomocą energia powoduje obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły, bez potrzeby jej usuwania. Kwalifikacja do zabiegu ma miejsce po konsultacji lekarskiej oraz badaniu USG Doppler, dzięki któremu precyzyjnie oznaczane są niewydolne żyły wymagające terapii RFITT. W trakcie zabiegu ilość dostarczonej energii jest precyzyjnie dawkowana, przez co wyeliminowane jest ryzyko uszkodzeń pozanaczyniowych i nie powstaje odczyn zapalny typowy dla ablacji chemicznych.

Wskazania do wykonania zabiegu:

Korzyści dla Pacjenta:

RadioFrequency Induced ThermoTherapy (RFITT) może być stosowana w każdym wieku i w każdym stopniu niewydolności żylnej. Pozwala operować Pacjentów dotkniętych chorobami układu krążenia i oddechowego.

Jak przebiega zabieg operacyjny:

1. Zaznaczenie przebiegu żyły przy pomocy aparatu USG.

2. Wprowadzenie do żyły specjalnego cewnika i sondy termoablacyjnej.

3. Wykonanie znieczulenia miejscowego.

4. Uruchomienia generatora i wysunięcia sondy termoablacyjnej z żyły podczas jego pracy ( ablacji żyły od wewnątrz).

5. Założenia opatrunku uciskowego.

Zabiegi chirurgiczne (klasyczne) żylaków kończyn dolnych:

Operacja to czasami jedyna możliwość skutecznej interwencji poprawiającej krążenie żylne w nogach. Jeśli niewydolność żylna dotyczy głównych pni żylnych - żyły odpiszczelowej i (lub) odstrzałowej i jest bardzo zaawansowana, jedynie operacja może przynieść efekt.

Leczenie operacyjne polega na wycięciu niewydolnych żył odpiszczelowej lub/i odstrzałkowej, gałęzi żylnych oraz wycięciu żylaków, przecięciu i podwiązaniu perforatorów. Przeprowadza się je w oddziale chirurgicznym z jednodniowym pobytem. Znieczulenie do operacji stosuje się miejscowe lub ogólne – na życzenie pacjenta albo ze względu na szczególne wskazania medyczne. Pacjent pozostaje w oddziale kilka godzin po zabiegu otrzymując leczenie – kroplówki i leki a następnie jest wypisywany do domu.

Do domu otrzymuje zalecenia pooperacyjne – leki flebotropowe, przeciwbólowe oraz stosuje pończochy uciskowe o II klasie ucisku. Po 7 dniach pacjent przychodzi na kontrolę chirurgiczną i zostają usunięte szwy.

Wskazania:

Przeciwskazania:

ZAKRES USŁUG

Chirurgia Naczyniowa:

Flebologia:

Zabiegi chirurgiczne: